Zabawki dziecięce – rola zabawek edukacyjnych i terapeutycznych w życiu dziecka

Co tak naprawdę wywołuje ciekawość wśród dzieci? Są to zabawki, które mają dużo elementów, nowoczesny design, a bawiąc się nimi, dziecko ma na twarzy uśmiech. Jednak takie zabawki mogą szybko się jemu znudzić i nie wnieść nic do jego rozwoju. Rodzice powinni zadbać o to, aby ich dziecko bawiło się takimi przedmiotami, które są niezastąpione w prawidłowym rozwoju malucha. Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej na temat kreatywnych zabawek dla dzieci.

Zabawki edukacyjne dla dzieci – czyli jakie?

Zabawki edukacyjne powinny przede wszystkim sprzyjać rozwojowi dziecka. Dzięki nim dzieci zdecydowanie szybciej przyswajają nowe umiejętności. W sklepach mamy dużą różnorodność. Pozwala to na dopasowanie zabawek do wieku dziecka i osobistych preferencji. Spośród najczęściej wybieranych zabawek z kategorii są drewniane puzzle. W ten sposób maluch uczy się koordynacji ruchowej, ćwiczy pamięć i zaczyna myśleć przestrzennie. Już nawet 1,5 roczne dziecko może swobodnie układać kilka elementów. Wybór puzzli drewnianych jest bardzo szeroki. Na sam początek warto dziecku kupić takie, które są związane z jego rzeczywistością, np. zwierzęta, środki transportu, kształty, kolory lub instrumenty muzyczne.

Puzzle dla dzieci z wieloma elementami

Kolejnym krokiem, z pewnością nieco trudniejszym, będą puzzle dla dzieci, które posiadają znacznie więcej elementów. Wspierają procesy myślowe i motorykę. Puzzle dla najmłodszych zainteresują przedszkolaka, a wspólna zabawa zintegruje całą rodzinę. Mogą to być układanki z motywem ludzkiego ciała, obiektami historycznymi lub krajobrazami. Dzięki temu dziecko, z racji trudniejszych zadań, będzie czerpało radość ze swojego sukcesu, czyli ułożenia całości puzzli.  Takie zabawki są o wiele lepsze, niż przesiadywanie godzinami przed komputerem i telefonem. Dzieci, z racji dostępnych zewsząd bodźców, mają do wyboru mnóstwo zajęć, które niekoniecznie wpływają na nie pozytywnie.

Dlaczego kupować zabawki edukacyjne?

Odpowiedź jest prosta. W ten sposób będziemy mogli zaobserwować u dzieci szybszy jego rozwój. Zabawki edukacyjne, tj. puzzle, gry planszowe, układanki, czytanki, kolorowanki, są najlepszym sposobem, aby nasze dziecko było kreatywne, a dzięki swojej wyobraźni wymyślało zabawy dla niego najlepsze. Nie warto tej kreatywności w dziecku zabijać, dlatego to rodzice powinni mieć świadomość, jakie zabawki pomogą mu w dorastaniu i rozwijaniu umiejętności na co dzień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.